فارغ‌التحصیل دکتری کیهان‌شناسی از دانشگاه شهید بهشتی هستند و محقق فوق دکتری مرکز پژوهش‌های دانش‌های بنیادی بودند. با این حال تحقیقات و علایق ایشان مربوط به علم داده است.  ایشان پس از اتمام پژوهش در جایگاه فوق دکتری در دانشگاه ژنو و تیم تلسکوپ هایرکس و ska اکنون به عنوان دانشمند داده در بیمارستان-دانشگاه UniKlinik RWTH آخن مشغول به فعالیت هستند. از جمله جوایز متعددی که ایشان دریافت کرده اند، می‌توان به جایزه نخبگی دانشگاه ژنو سوئیس اشاره کرد.

علاوه بر این، وی با گروه سکته مغزی موسسه گایزینگر و گروه ارتودنسی دکتر مکارمی در فرانسه همکاری دارند. دکتر وفایی صدر با استفاده از تکنیک‌های تفسیر یادگیری عمیق در حال کار بر روی تجزیه و تحلیل ریسک در پرونده‌های الکترونیکی پزشکی و تجزیه و تحلیل رادیومیکس هستند.

ایشان نقش استاد مشاور و راهنما را در دانشگاه‌های مختلف مانند شهید بهشتی، صنعتی شریف، دانشگاه علوم پزشکی ایران و الزهرا را ایفا کرده‌ و چندین تیم هوش مصنوعی را راه‌اندازی و هدایت کرده اند و در بسیاری از مراکز علمی بین‌المللی فعالیت‌های پژوهشی انجام داده اند. علاقه وی به کاربردهای علوم داده باعث شده است که ایشان به کاربرد علوم داده در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی پرداخته و دوره‌های علوم داده را تدریس نمایند.